Comet Interceptor
Dosud satelity zkoumaly pouze krátkoperiodické komety. Tyto komety však absolvovaly několik cest kolem Slunce, čímž se změnil jejich původní vzhled a vlastnosti. Evropská kosmická agentura (ESA) si proto vybrala misi Comet Interceptor ke studiu dosud nedotčené komety. Taková kometa, která se poprvé přiblíží k vnitřní části Sluneční soustavy, slibuje neocenitelné poznatky o jejích raných stádiích (v době před asi 4,6 miliardami let).
Identifikace nedotčených komet však představuje výzvu, protože dosud nebyly detekovány. Jejich pozorování je možné až v okamžiku, kdy se přiblíží ke Slunci, a to už je na zahájení mise pozdě. Řešením je sonda Comet Interceptor, která bude umístěna v Lagrangeově bodě 2 a bude připravena zachytit a prozkoumat nedotčenou kometu, jakmile se objeví ve vnitřních oblastech Sluneční soustavy.
Misi tvoří trojice sond – hlavní těleso a dvě menší sondy – každá vybavená špičkovými vědeckými přístroji. Společně budou studovat jádro komety, její plynové, prachové a plazmové prostředí z mnoha úhlů, tak aby mohl být vytvořen kompletní 3D profil.
Naše zapojení do projektu
Společnost OHB Czechspace je hrdá na to, že hraje klíčovou roli v misi Comet Interceptor. Podílíme se inženýrskými činnostmi na konstrukci sondy se zaměřením na strukturální analýzu sendvičových panelů či položek terciární konstrukce, jako jsou držáky a podpěry, a všech potřebných vložek a spojovacích prvků.
Kromě toho je OHB Czechspace zodpovědná za AIT (montáž, integraci a testování) klíčového protiprachového štítu, který má chránit družici před prachem z komety.
Zákazník
Naším zákazníkem je společnost OHB System, tzv. prime contractorem mise Comet Interceptor je společnost OHB Italia.
Misi vede Evropská kosmická agentura (ESA) ve spolupráci s Japonskou kosmickou agenturou (JAXA). ESA vede vývoj hlavní sondy a jedné ze dvou menších sond včetně vědeckých přístrojů. Druhou menší sondu a její vědecké vybavení poskytne JAXA.
Mise je součástí programu ESA „Cosmic Vision“ a patří do kategorie "F-class" - rychlá mise, jejíž realizace by měla trvat pouhých 8 let.