Zpřesnit klimatické modely a předpovědi extrémního počasí, jako jsou přívalové deště, bouřky, silný vítr nebo tornáda, to je jedním z hlavních cílů nové české družicové mise SOVA. Satelit bude zkoumat procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně studovány a popsány.
Misi vede brněnská společnost OHB Czechspace a podílet se na ní budou české firmy a vědci. Společnost na podzim podepsala smlouvu s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) na první fázi mise v rámci výzvy Ambiciózní projekt České republiky. Nyní mají inženýři jedenáct měsíců na přípravu studie proveditelnosti, která stanoví další kroky realizace.
SOVA bude největší český satelit, který poletí do vesmíru od startu družice Magion 5 v roce 1996. Jsme hrdí na to že, můžeme učinit významný krok k přípravě českého satelitu v kategorii nad 100 kilogramům. Náš plán je vyslat SOVU do vesmíru v roce 2027,"
Díky misi SOVA se firma OHB Czechspace může zařadit mezi systémové integrátory, tedy mezi firmy, které jsou schopny v Česku stavět kompletní družice. „OHB Czechspace vede konsorcium složené z národních a mezinárodních partnerů. V roli hlavního dodavatele studie je zodpovědná nejen za samotný návrh družice, ale také za nákup nosné rakety a následný provoz SOVY ve vesmíru,“ doplnil Ševeček.
Hlavní cíle mise
Název mise SOVA je zkratkou pro družicové pozorování vln v atmosféře (Satellite Observation of waVes in the Atmosphere). Družice má být na oběžné dráze nejméně dva roky. Jejím hlavním vědeckým cílem bude zkoumat procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, tedy ve výšce od 60 do 300 kilometrů nad Zemí.
„Hlavním cílem mise je lepší pochopení procesů v atmosféře, které povede k přesnějším klimatickým modelům a zlepšení předpovědi extrémních jevů počasí, jako jsou silné deště nebo bouře, ovlivňující zemědělství, záplavy nebo eroze půdy. SOVA přispěje také ke zlepšení předpovědi turbulencí v letectví,“ vysvětlil hlavní architekt mise OHB Czechspace Adam Čuda.
SOVA ponese do vesmíru optický přístroj, který vyvíjí OHB Czechspace ve spolupráci s českou společností Meopta a německými partnery z OHB System. Vědeckou část mise povede tým z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd České republiky s podporou německého národního výzkumného centra pro letectví a kosmonautiku DLR. SOVA bude pod jejich vedením zkoumat specifický jev v atmosféře, takzvané gravitační vlny.
Atmosférické gravitační vlny
„Pojmem gravitační vlny označujeme oscilující atmosférické poruchy s intervaly přesahujícími pět minut, které se mohou šířit do horní atmosféry. Gravitační vlny tak spojují atmosférické vrstvy v různých výškách. Příčnou jejich vzniku může být např. konvektivní bouře nebo vítr vanoucí přes pohoří, který "vytlačí" masy vzduchu do vyšších výšek. Uvolnění energie vln ve střední či horní atmosféře může vést ke změně globální cirkulace vzduchu, a tedy i k ovlivnění klimatu a počasí na celém světě. Podrobnosti těchto procesů jsou však zatím málo známé,“ vysvětlil Jaroslav Chum z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR.
Další cíle mise SOVA
Vedle toho má SOVA pomoci odpovědět na otázku zhoršeného šíření elektrického signálu v ionosféře, které je důležité pro řadu technologických aplikací, jako jsou radiové komunikace a globální navigační systémy. Sekundárním vědeckým cílem mise bude měřit a vyhodnocovat radiační pole v atmosféře. Umožní tím vědcům lepší pochopení radiačního prostředí, které je zásadní pro budoucí mise lidských letů na Měsíc a Mars.
„Pevně věříme, že studii během následujících jedenácti měsíců úspěšně dokončíme, protože v další části se chceme stát hlavním dodavatelem a integrátorem družicového systému. Do projektu jsme investovali téměř dvě stě tisíc eur z vlastních finančních prostředků, abychom zajistili dostatečný rozpočet na dokončení studie, stejně jako našeho dalšího cíle, posílení české vědecké excelence a účasti České republiky,“ doplnil Ševeček.
Ambiciózní projekty
Program Ambiciózních projektů vytvořilo Ministerstvo dopravy ČR spolu s ESA a je součástí vládou schváleného Národního kosmického plánu pro období 2020–2025. Cílem programu je vybudovat v České republice kapacity pro vývoj a výrobu vlastních kosmických misí. Tento program umožňuje v první fázi dvanáctiměsíční studii družice, v další fázi pak budou vybrány mise pro detailní vývoj a vypuštění družice. V současné době se v rámci programu připravuje souběžně několik ambiciózních misí, tyto studie pak česká delegace ESA vyhodnotí a vybere několik z nich k realizaci. Mise SOVA je financována prostřednictvím smlouvy ESA v českém rámcovém projektu třetích stran. Obsah této zprávy není oficiálním stanoviskem ESA nebo Ministerstva dopravy ČR.
Kontakt pro média:
Jana Běhalová
PR & Marketing
Tel: +420 777 999 584
E-Mail: jana.behalova@ohb-czech.cz