V rámci projektu NEP (Nuclear Electric Propulsion) RocketRoll (pReliminary eurOpean reCKon on nuclEar elecTric pROpuLsion for space appLications) jsme úspěšně završili třetí milník, jehož hlavní náplní bylo zajistit koncepci jaderného elektrického pohonu (NEP) s předběžnou architekturou jaderného štěpného reaktoru, termoelektrického konverzního cyklu včetně souvisejících komponent a trysek.
OHB Czechspace vede studii proveditelnosti programu jaderného elektrického pohonu (NEP), tzv. "RocketRoll", jehož cílem je prozkoumat možnosti využití jaderného paliva pro náročné vesmírné mise. Na projektu se také podílejí partneři konsorcia: vědci z Českého vysokého učení technického v Praze, Ústavu vesmírných systémů Univerzity ve Stuttgartu a inženýři z OHB System v Brémách, kteří se specializují na pohonné systémy.
Současné možnosti pohonu ve vesmíru se blíží svým limitům. Nový typ elektrického pohonu na bázi jaderné energie (NEP) by měl vyřešit překonání těchto limitů a umožnit posunout vesmírné cestování na novou úroveň. NEP by tak mohl pozitivně ovlivnit lety do vzdálených oblastí naší sluneční soustavy, přepravu těžkých nákladů a lidské základny na Měsíci nebo Marsu.
OHB Czechspace a konsorcium úspěšně uzavřely třetí milník projektu NEP RocketRoll, jehož hlavním cílem bylo zajistit koncept jaderného elektrického pohonu s předběžnou architekturou následujících prvků: jaderný štěpný reaktor, termoelektrický konverzní cyklus a přidružené komponenty, trysky. Kromě toho byl dokončen kompromis v oblasti jaderných paliv a byly určeny klíčové technologie pro další vývoj. Konsorcium rovněž identifikovalo a poskytlo předběžné technické, bezpečnostní a rozpočtové požadavky. Všechna zjištění byla prezentována širšímu publiku během workshopu IP-CCI v ESTECu. Fotografie z prezentace a ze zařízení Evropské kosmické agentury (ESA) - ESTECu naleznete níže.
Více o studii NEP RocketRoll se dočtete zde.