Vývoj satelitů úspěšně pokračuje
Úkolem mise CO2M (Copernicus Anthropogenic Carbon Dioxide Monitoring) bude měřit, kolik oxidu uhličitého se uvolňuje do atmosféry výhradně lidskou činností. Vůbec poprvé bude možné také přesně sledovat zdroje a množství emisí v jednotlivých zemích a regionech Evropské unie.
CO2M je součástí evropské mise pro pozorování Země Copernicus financované Evropskou unií a ESA. V rámci mise plánuje ESA vypustit dva až tři satelity. V pořadí první satelit má být vypuštěn do vesmíru v roce 2025. Téměř dvoutunové zařízení ponese dva měřící infračervené spektrometry.
Mise má za sebou v roce 2022 první první velký milník. Přezkoumání potvrdilo, že předběžný návrh družic je v souladu s požadavky zákazníků a mise může postoupit do další vývojové fáze. V té se už začne s výrobou konstrukce a dalšího hardwaru pro let prvního satelitu, aby se dodržel náročný harmonogram projektu. Další významným milníkem bude kritické přezkoumání projektu v roce 2023
Hlavním dodavatelem satelitů je OHB SE. V rámci projektu odpovídá OHB Czechspace za analytické ověření statické pevnosti platformy satelitu. Analýzy zahrnují pevnostní ověření primární, sekundární a terciární konstrukce a také ověření spojovacích prvků.
Program Copernicus pomáhá rozumět změnám v půdě i oceánech
Copernicus je druhý největší evropský družicový program vedle navigačního systému Galilelo. Neslouží pouze k lepšímu měření klimatu. Pomáhá také lépe porozumět změnám v půdě a oceánech, což je přínosné pro zemědělství, které může získávat informace o úrodnosti, například pomocí hyperspektrální analýzy polí. To zase může pomoci zvýšit výnosy tím, že umožní přesné používání zavlažování nebo hnojiv.
Pozorování lesů a luk poskytuje ucelený obraz o situaci pro lesnictví i o rozmanitosti života v přírodě. Údaje o rychlosti větru a slunečním záření poskytují také energetice důležité informace pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Analýzy půdy pomocí hyperspektrální technologie poskytují informace o tom, kde se nacházejí nové zdroje surovin. Velký potenciál je dán především tím, že program Copernicus propojuje družicové přístroje pro pozorování Země se zdroji dat na zemi, na vodě a ve vzduchu.